Tuesday , 24 April 2018

Awards

Emmy-Statue-Round

NICKELODEON KID’S CHOICE AWARDS WINNERS:

FILM:
Favorite Movie: Jumanji: Welcome to the Jungle
Favorite Movie Actor: Dwayne Johnson (Jumanji: Welcome to the Jungle)
Favorite Movie Actress: Zendaya (The Greatest Showman, Spider-Man: Homecoming)
Favorite Animated Movie: Coco

MUSIC:
Favorite Music Group: Fifth Harmony
Favorite Male Artist: Shawn Mendes
Favorite Female Artist: Demi Lovato
Favorite Song: “Shape of You” (Ed Sheeran)
Favorite Breakout Artist: Camila Cabello
Favorite Global Music Star: ASIA: BTS

TELEVISION:
Favorite TV Show: Stranger Things
Favorite Cartoon: SpongeBob SquarePants
Favorite TV Actor: Jace Norman (Henry Danger)
Favorite TV Actress: Millie Bobby Brown (Stranger Things)

OTHER CATEGORIES:
Favorite Funny YouTube Creator: Liza Koshy
Favorite Musical YouTube Creator: JoJo Siwa
Favorite Instagram Pet: Jiffpom
Favorite Dance Trend: Backpack Kid
Favorite Video Game: Just Dance 2018

2018 DAYTIME EMMY AWARD NOMINEES (awards given out April 29):

DRAMA
BEST DRAMA SERIES
“The Bold and the Beautiful”
“Days of Our Lives”
“General Hospital”
“The Young and the Restless”

BEST ACTOR
Peter Bergman, “The Young and the Restless”
Michael Easton, “General Hospital”
John McCook “The Bold and the Beautiful”
Billy Miller, “General Hospital”
James Reynolds, “Days of Our Lives”

BEST ACTRESS
Eileen Davidson, “The Young and the Restless”
Nancy Lee Grahn, “General Hospital”
Marci Miller, “Days of Our Lives”
Maura West, “General Hospital”
Laura Wright, “General Hospital”

BEST SUPPORTING ACTOR
Wally Kurth, “General Hospital”
Chandler Massey, “Days of Our Lives”
Anthony Montgomery, “General Hospital”
Greg Rikaart, “The Young and the Restless”
Greg Vaughan, “Days of Our Lives”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Marla Adams, “The Young and the Restless”
Camryn Grimes, “The Young and the Restless”
Susan Seaforth Hayes, “Days of Our Lives”
Elizabeth Hendrickson, “The Young and the Restless”
Mishal Morgan, “The Young and the Restless”
Jacqueline MacInnes Wood, “The Bold and the Beautiful”

BEST YOUNGER ACTOR
Lucas Adams, “Days of Our Lives”
Rome Flynn, “The Bold and the Beautiful”
Tristan Lake Leabu, “The Young and the Restless”
Casey Moss, “Days of Our Lives”
Hudson West, “General Hospital”

BEST YOUNGER ACTRESS
Reign Edwards, “The Bold and the Beautiful”
Hayley Erin, “General Hospital”
Cait Fairbanks, “The Young and the Restless”
Olivia Rose Keegan, “Days of Our Lives”
Chloe Lanier, “General Hospital”

BEST GUEST PERFORMER
Ryan Ashton, “The Young and the Restless”
Robb Derringer, “Days of Our Lives”
John Enos, “Days of Our Lives”
Morgan Fairchild, “Days of Our Lives”
Vernee Watson, “General Hospital”

BEST WRITING TEAM
“The Bold and the Beautiful”
“Days of Our Lives”
“General Hospital”
“The Young and the Restless”

BEST DIRECTING TEAM
“The Bold and the Beautiful”
“Days of Our Lives”
“General Hospital”
“The Young and the Restless”

BEST DIGITAL DRAMA SERIES
“The Bay The Series”
“Eastsiders”
“Ladies of the Lake”
“Tainted Dreams”
“Venice The Series”
“Zac and Mia”

BEST ACTOR IN A DIGITAL DRAMA
Kristos Andrews, “The Bay The Series”
James Bland, “Giants”
Richard Brooks, “The Rich and the Ruthless”
Van Hanasis, “Eastsiders”
Kian Lawley, “Zac and Mia”

BEST ACTRESS IN A DIGITAL DRAMA
Mary Beth Evans, “The Bay The Series”
Vanessa Kelly, “Giants”
Lilly Melgar, “The Bay The Series”
Alicia Minshew, “Tainted Dreams”
Anne Winters, “Zac and Mia”

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DIGITAL DRAMA SERIES
Brandon Beemer, “The Bay The Series”
Stephen Guarino, “Eastsiders”
John Halbach, “Eastsiders”
Eric Nelsen, “The Bay The Series”
Derrell Whitt, “The Bay The Series”

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DIGITAL DRAMA
Molly Burnett, “Relationship Status”
Jade Harlow, “The Bay The Series”
Terri Ivens, “The Bay The Series”
Kira Reed Lorsch, “The Bay The Series”
Alexis G. Zall, “Zac and Mia”

BEST GUEST PERFORMER IN A DIGITAL DRAMA
Jennifer Bassey, “Anacostia”
Thomas Calabro, “The Bay The Series”
Patrika Darbo, “The Bay The Series”
Chad Duell, “The Bay The Series”
Mike E. Winfield, “Conversations in L.A.”

GAME SHOWS

BEST GAME SHOW HOST
Wayne Brady, “Lets Make a Deal”
Chris Harrison, “Who Wants To Be A Millionaire?”
Steve Harvey, “Family Feud”
Pat Sajak, “Wheel of Fortune”
Alex Trebek, “Jeopardy”

BEST GAME SHOW
“Family Feud
“Jeopardy”
“Lets Make a Deal”
“The Price is Right”
“Who Wants To Be a Millionaire?”

TALK

BEST ENTERTAINMENT TALK SHOW
“The Ellen DeGeneres Show”
“Live with Kelly and Ryan”
“The Real”
“The Talk”
“The View”

BEST ENTERTAINMENT TALK SHOW HOST
Harry Connick Jr., “Harry”
Kelly Ripa, Ryan Seacrest, “Live with Kelly”
Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai, Tamera Mowry-Housley, “The Real”
Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Aisha Tyler, Sheryl Underwood, “The Talk”
Whoopi Goldberg, Joy Behar, Paula Faris, Sara Haines, Sunny Hostin, Jedediah Bila, Meghan McCain, “The View”

BEST INFORMATIVE TALK SHOW
“The Chew”
“The Dr. Oz Show”
“Steve Harvey”
“Larry King Now”
“Megyn Kelly Today”

BEST INFORMATIVE TALK SHOW HOST
Kit Hoover, Natalie Morales, “Access Hollywood Live”
Mehmet Oz, “The Dr. Oz Show”
Larry King, “Larry King Now”
Kelli Pickler, Ben Aaron, “Pickler and Ben”
Steve Harvey, “Steve Harvey”

BEST MUSICAL PERFORMANCE IN A DAYTIME PROGRAM
Andra Day and Common, “The View”
“Dear Evan Hansen” cast, “Today Show”
Jason Isbell & The 400 Unit, “CBS This Morning Saturday”
Robert Randolph & The Family Band, “Rachael Ray”
Pharrell Williams, “The Ellen DeGeneres Show”

NEWS

BEST MORNING PROGRAM
“CBS Sunday Morning”
“CBS This Morning”
“Good Morning America”
“Today Show”

BEST MORNING PROGRAM IN SPANISH
“Cafe CNN”
“Despierta America”
“Nuesto Mundo”
“Un Nuevo Dia”

BEST ENTERTAINMENT NEWS PROGRAM
“Access Hollywood”
“Daily Mail TV”
“E! News”
“Entertainment Tonight”
“Extra”

CHILDREN’S

BEST PRESCHOOL CHILDREN’S SERIES
“Dino Dan: Trek’s Adventures”
“Julie’s Greenroom”
“Sesame Street”
“Sprout House”

BEST PRESCHOOL CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM
“If You Give a Mouse a Cookie”
“Nature Cat”
“Peg+Cat”
“The Stinky & Dirty Show”
“Tumble Leaf”

BEST CHILDREN’S SERIES
“Annedroids”
“Free Rein”
“Nat Geo Kids Block”
“Odd Squad”
“Top Chef Junior”

BEST CHILDREN’S ANIMATED PROGRAM
“Lost in Oz: Extended Adventure”
“Mr. Peabody and Sherman”
“SpongeBob SquarePants”
“Trollhunters”
“Wild Kratts”

BEST SPECIAL CLASS ANIMATED PROGRAM
“DuckTales: Woo-oo”
“All Hail King Julien: Exiled”
“Octonauts: Operation Deep Freeze”
“Puss in Boot: Trapped in an Epic Tale”
“A StoryBots Christmas”

BEST PERFORMER IN A CHILDREN’S SERIES
Kristos Andrews, “This Just In”
Ed Asner, “A StoryBots Christmas”
Dove Cameron, “Liv and Maddie: Call Style”
Michalel Luci, “Dino Dana”
Raven Symone, “Raven’s Home”

BEST PERFORMER IN AN ANIMATED PROGRAM
Christopher Diamantopoulos, “Skylanders Academy”
Tom Kenny, “SpongeBob SquarePants”
Tress MacNeille, “VeggieTales in the City “
Andy Richter, “All Hail King Julien: Exiled”
John Tartaglia, “Splash and Bubbles”
COURTROOM

BEST LEGAL/COURTROOM PROGRAM
“Couple Court with the Cutlers”
“Divorce Court”
“Judge Judy”
“Judge Mathis”
“Justice with Judge Mablean”
“The People’s Court”

CULINARY/LIFESTYLE

BEST CULINARY PROGRAM
“A Chef’s Life”
“Giada Entertains”
“Lidia’s Kitchen”
“Mind of a Chef”
“Valerie’s Home Cooking”

BEST CULINARY HOST
Vivian Howard, “A Chef’s Life “
Giada De Laurentiis, “Giada Entertains”
Guy Fieri, “Guy’s Ranch Kitchen”
Lidia Bastianich, “Lidia’s Kitchen”
Danny Bowien, “Mind of A Chef”

BEST LIFESTYLE PROGRAM
“Ask this Old House”
“Home & Family”
“Naturally, Danny Seo”
“Renovation Realities: Ben and Ginger”
“This Old House”

BEST TRAVEL AND ADVENTURE PROGRAM
“1st Look”
“Destination Craft with Jim West”
“Jack Hanna’s Into the Wild”
“The Voyager with Josh Garcia”
“Xploration Awesome Planet”

BEST LIFESTYLE/TRAVEL/CHILDREN’S SERIES HOST
Roman Atwood, “Roman Atwood’s Day Dreams “
Jack Hanna, “Jack Hanna’s Into the Wild “
Brandon McMillan, “Lucky Dog with Brandon McMillan “
David Osmond, “Wonderama”
Steve Spangler, “Xploration DIY Sci”

SPECIAL CLASS
BEST SPECIAL CLASS SERIES
“The Great Big Show”
“Lucky Dog with Brandon McMillan”
“Roman Atwood’s Day Dreams”
“SuperSoul Sunday”
“Xploration Earth 2050”

BEST SPECIAL CLASS SPECIAL
“The 91st Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade”
“An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance”
“Bean”
“I’m With The Banned”
“Kevyn Aucoin: Beauty & The Beast in Me”
“Skyward”

BEST SPECIAL CLASS – SHORT FORMAT DAYTIME PROGRAM
“8-Bit Legacy: The Curious History of Video Games”
“DreamWorks Celebrates International Women’s Day 2017”
“Sesame Street: Twinkle Twinkle Little Star”
“Storyline Online”
“Weird But True! Shorts “

2018 ACADEMY AWARD WINNERS:

• Best Picture: The Shape of Water
• Best Director: Guillermo del Toro, The Shape of Water
• Best Actor: Gary Oldman, The Darkest Hour
• Best Actress: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Best Supporting Actor: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Best Supporting Actress: Allison Janney, I Tonya
• Best Original Screenplay: Jordan Peele, Get Out
• Best Adapted Screenplay: James Ivory, Call Me by Your Name
• Best Animated Feature Film: Coco
• Best Foreign Language Film: A Fantastic Woman
• Best Documentary – Feature: Icarus
• Best Documentary – Short Subject: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
• Best Live Action Short Film: The Silent Child
• Best Animated Short Film: Dear Basketball, Glen Keane, Kobe Bryant
• Best Original Score: The Shape of Water
• Best Original Song: “Remember Me” – Coco
• Best Sound Editing: Dunkirk, Alex Gibson, Richard King
• Best Sound Mixing: Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
• Best Production Design: The Shape of Water, Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
• Best Cinematography: Blade Runner 2049, Roger Deakins
• Best Makeup and Hairstyling: Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
• Best Costume Design: Phantom Thread, Mark Bridges
• Best Film Editing: Dunkirk, Lee Smith
• Best Visual Effects: Blade Runner 2049, John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer

GOLDEN RASPBERRY AWARD “WINNERS”:

Worst Picture: The Emoji Movie
Worst Actor: Tom Cruise, The Mummy
Worst Actress: Tyler Perry, Boo! 2: A Madea Halloween
Worst Supporting Actor: Mel Gibson, Daddy’s Home 2
Worst Supporting Actress: Kim Basinger, Fifty Shades Darker
Worst Remake, Rip-off, or Sequel: Fifty Shades Darker
Worst Director: Tony Leondis, The Emoji Movie
Worst Screenplay: Tony Leondis, Eric Siegel and Mike White, The Emoji Movie
Worst Screen Combo: Any Two Obnoxious Emojis, The Emoji Movie

24th annual Screen Actors Guild Awards Winners:
• Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role: Gary Oldman, Darkest Hour
• Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series: This Is Us
• Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series: Claire Foy, The Crown
• Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series: Sterling K. Brown, This Is Us
• Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Miniseries: Nicole Kidman, Big Little Lies
• Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Miniseries: Alexander Skarsgard, Big Little Lies
• Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role: Allison Janney, I, Tonya
• Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series: Veep
• Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series: Julia Louis-Dreyfus, Veep
• Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series: William H. Macy, Shameless
• Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series: Game of Thrones
• Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture: Wonder Woman

NAACP IMAGE AWARDS WINNERS:

ENTERTAINER OF THE YEAR Ava DuVernay
Outstanding Actor in a Motion Picture Daniel Kaluuya – “Get Out” (Universal Pictures)
Outstanding Actress in a Motion Picture Octavia Spencer – “Gifted” (Fox Searchlight Pictures)
Outstanding Motion Picture “Girls Trip” (Universal Pictures)
Outstanding Actor in a Comedy Series Anthony Anderson – “`black-ish” (ABC)
Outstanding Actress in a Comedy Series Tracee Ellis Ross – “`black-ish ” (ABC)
Outstanding Comedy Series “`black-ish” (ABC)
Outstanding Actor in a Drama Series Omari Hardwick – “Power” (Starz)
Outstanding Actress in a Drama Series Taraji P. Henson – “Empire” (FOX)
Outstanding Drama Series “Power” (Starz)

The winners of the Non-Televised Categories for the 49th NAACP Image Awards are:
Television
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series Jay Ellis – “Insecure” (HBO)
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series Marsai Martin – “`black-ish” (ABC)
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series Joe Morton – “Scandal” (ABC)
Outstanding Supporting Actress in a Drama Series Naturi Naughton – “Power” (Starz)
Outstanding Television Movie, Limited – Series or Dramatic Special “The New Edition Story ” (BET)
Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special Idris Elba – “Guerrilla” (Showtime)
Outstanding Actress in a Television Movie, Limited -Series or Dramatic Special Queen Latifah – “Flint” (Lifetime)
Outstanding News/ Information – (Series or Special) “Unsung” (TV One)
Outstanding Talk Series “The Real” (Syndicated)
Outstanding Reality Program/Reality Competition Series “The Manns” (TV One)
Outstanding Variety or Game Show – (Series or Special) “Lip Sync Battle” (Spike)
Outstanding Children’s Program “Doc McStuffins” (Disney Junior)
Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited Series) Caleb McLaughlin – “Stranger Things” (Netflix)
Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble Roland Martin – “News One Now” (TV One)
Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Spike)

Recording
Outstanding New Artist SZA (RCA Records/Top Dawg Entertainment)
Outstanding Male Artist Bruno Mars (Atlantic Records)
Outstanding Female Artist Mary J. Blige (Capitol Records)
Outstanding Duo, Group or Collaboration Kendrick Lamar feat. Rihanna (TDE/Aftermath/Interscope)
Outstanding Jazz Album “Petite Afrique” – Somi (Sony Music/OKeh)
Outstanding Gospel/Christian Album (Traditional or Contemporary) “Greenleaf Soundtrack Volume 2” – Greenleaf Soundtrack (RCA Inspiration)
Outstanding Music Video/Visual Album “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)
Outstanding Song – Traditional “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)
Outstanding Album “DAMN.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)
Outstanding Song – Contemporary “HUMBLE.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)

Literature
Outstanding Literary Work – Fiction “The Annotated African American Folktales” – Henry Louis Gates Jr. (Editor),Maria Tatar (Editor), (Liveright Publishing Corporation)
Outstanding Literary Work – Non-Fiction “Defining Moments in Black History: Reading Between the Lies” – Dick Gregory (Author), (HarperCollins Publishers)
Outstanding Literary Work – Debut Author “No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (Author), (HarperCollins Publishers)
Outstanding Literary Work – Biography / Autobiography “Becoming Ms. Burton – From Prison to Recovery to Leading the Fight for Incarcerated Women” – Susan Burton (Author), Cari Lynn (Author), Michelle Alexander (Foreword By), (The New Press)
Outstanding Literary Work – Instructional “The Awakened Woman: Remembering & Reigniting our Sacred Dreams ” – Dr. Tererai Trent (Author), Oprah Winfrey (Foreword By), (Simon and Schuster)
Outstanding Literary Work – Poetry “Incendiary Art: Poems” – Patricia Smith (Author), (TriQuarterly Books/Northwestern University Press)
Outstanding Literary Work – Children “Little Leaders: Bold Women in Black History ” – Vashti Harrison (Author), (Hachette Book Group)
Outstanding Literary Work – Youth / Teens “Clayton Byrd Goes Underground” – Rita Williams-Garcia, (Author), Frank Morrison (Illustrator), (Amistad/HarperCollins Publishers)

Motion Picture
Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture Idris Elba – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios)
Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture Tiffany Haddish – “Girls Trip” (Universal Pictures)
Outstanding Independent Motion Picture “Detroit” (Annapurna Pictures)

Documentary
Outstanding Documentary (Film) “STEP” (Fox Searchlight Pictures)
Outstanding Documentary (Television) “The 44th President: In His Own Words” (History)

Writing
Outstanding Writing in a Comedy Series Janine Barrois – “Claws” – Batsh*t (TNT)
Outstanding Writing in a Dramatic Series Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (Fox)
Outstanding Writing in a Television Movie or Special Abdul Williams – “The New Edition Story ” – Part 2 (BET)
Outstanding Writing in a Motion Picture Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)

Directing
Outstanding Directing in a Comedy Series Anton Cropper – “`black-ish” – Juneteenth (ABC)
Outstanding Directing in a Dramatic Series Carl Franklin – “13 Reasons Why” – Tape 5, Side B (Netflix)
Outstanding Directing in a Television Movie or Special Allen Hughes – “The Defiant Ones” (HBO)
Outstanding Directing in a Motion Picture Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)

ANIMATED/CGI
Outstanding Character Voice-Over Performance Tiffany Haddish – “Legends of Chamberlain Heights” (Comedy Central)

CRITIC’S CHOICE AWARDS WINNERS LIST:

FILM
• Best Picture: The Shape of Water
• Best Director: Guillermo del Toro, The Shape of Water
• Best Actor: Gary Oldman, Darkest Hour
• Best Actress: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Best Supporting Actor: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Best Supporting Actress: Allison Janney, I, Tonya
• Best Young Actor/Actress: Brooklynn Prince, The Florida Project
• Best Acting Ensemble: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
• Best Adapted Screenplay: Call Me by Your Name (James Ivory)
• Best Original Screenplay: Get Out (Jordan Peele)
• Best Cinematography: Blade Runner 2049 (Roger Deakins)
• Best Costume Design: Phantom Thread (Mark Bridges)
• Best Editing: Baby Driver (Paul Machliss, Jonathan Amos) / “Dunkirk” (Lee Smith)
• Best Hair and Makeup: Darkest Hour
• Best Production Design: The Shape of Water (Paul Denham Austerberry; Shane Vieau, Jeff Melvin)
• Best Score: The Shape of Water (Alexandre Desplat)
• Best Song: “Remember Me” from Coco
• Best Visual Effects: War for the Planet of the Apes
• Best Animated Feature: Coco
• Best Action Movie: Wonder Woman
• Best Comedy: The Big Sick
• Best Actor in a Comedy: James Franco, The Disaster Artist
• Best Actress in a Comedy: Margot Robbie, I, Tonya
• Best Sci-Fi or Horror Movie: Get Out
• Best Foreign Language Film: In the Fade

TELEVISION
• Best Drama Series: The Handmaid’s Tale (Hulu)
• Best Actor in a Drama Series: Sterling K. Brown, This Is Us
• Best Actress in a Drama Series: Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
• Best Supporting Actor in a Drama Series: David Harbour, Stranger Things
• Best Supporting Actress in a Drama Series: Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
• Best Comedy Series: The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
• Best Actor in a Comedy Series: Ted Danson, The Good Place
• Best Actress in a Comedy Series: Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
• Best Supporting Actor in a Comedy Series: Walton Goggins, Vice Principals
• Best Supporting Actress in a Comedy Series: Mayim Bialik, The Big Bang Theory
• Best Limited Series: Big Little Lies (HBO)
• Best Movie Made for TV: The Wizard of Lies (HBO)
• Best Actor in a Movie Made for TV or Limited Series: Ewan McGregor, Fargo
• Best Actress in a Movie Made for TV or Limited Series: Nicole Kidman, Big Little Lies
• Best Supporting Actor in a Movie Made for TV or Limited Series: Alexander Skarsgård, Big Little Lies
• Best Supporting Actress in a Movie Made for TV or Limited Series: Laura Dern, Big Little Lies
• Best Talk Show: Jimmy Kimmel Live! (ABC)
• Best Animated Series: Rick and Morty (Adult Swim)
• Best Unstructured Reality Series: Born This Way
• Best Structured Reality Series: Shark Tank
• Best Reality Competition Series: The Voice
• Best Reality Show Host: RuPaul, RuPaul’s Drag Race

2018 GOLDEN GLOBES WINNERS’ LIST:
FILM
•Motion Picture – Drama: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
•Actress in a Motion Picture – Drama: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
•Actor in a Motion Picture – Drama: Gary Oldman, Darkest Hour
•Director – Motion Picture: Guillermo del Toro, The Shape of Water
•Motion Picture – Musical or Comedy: Lady Bird
•Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy: James Franco, The Disaster Artist
•Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy: Saoirse Ronan, Lady Bird
•Actress in a Supporting Role in any Motion Picture: Allison Janney, I, Tonya
•Actor in a Supporting Role in any Motion Picture: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
•Original Screenplay – Motion Picture: Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
•Original Song – Motion Picture: “This Is Me,” The Greatest Showman
•Original Score – Motion Picture: The Shape of Water
•Motion Picture – Animated: Coco
•Motion Picture – Foreign Language: In the Fade
TV
•Television Series – Drama: The Handmaid’s Tale
•Actor in a Television Series – Drama: Sterling K. Brown, This is Us
•Actress in a Television Series – Drama: Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
•Television Series – Musical or Comedy: The Marvelous Mrs. Maisel
•Actor in a Television Series – Musical or Comedy: Aziz Ansari, Master of None
•Actress in a Television Series – Musical or Comedy: Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
•Limited Series or Motion Picture Made for Television: Big Little Lies
•Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for TV: Ewan McGregor, Fargo
•Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for TV: Nicole Kidman, Big Little Lies
•Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television: Laura Dern, Big Little Lies
•Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television: Alexander Skarsgard, Big Little Lies

EMMY AWARD WINNERS LIST

Drama Series – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Comedy Series – Veep (HBO)
Limited Series – Big Little Lies (HBO)
Television Movie: Black Mirror – San Junipero (Netflix)
Supporting Actor in a Drama Series – John Lithgow (The Crown)
Supporting Actress in a Comedy Series – Kate McKinnon(Saturday Night Live)
Supporting Actress in a Limited Series or Movie – Laura Dern (Big Little Lies)
Directing for a Comedy Series – Donald Glover (Atlanta)
Variety Sketch Series – Saturday Night Live (NBC)
Writing for a Drama Series – Bruce Miller (The Handmaid’s Tale)
Supporting Actor in a Comedy Series – Alec Baldwin (Saturday Night Live)
Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special – Jean-Marc Vallee (Big Little Lies)
Supporting Actor in a Limited Series or Movie – Alexander Skarsgård (Big Little Lies)
Writing for a Variety Series – Last Week Tonight With John Oliver
Supporting Actress in a Drama Series – Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)
Writing for a Comedy Series – Aziz Ansari and Lena Waithe (Master of None)
Reality Competition – The Voice (NBC)
Directing for a Drama Series – Reed Morano (The Handmaid’s Tale)
Writing for a Limited Series, Movie or Drama – Charlie Brooker (Black Mirror: San Junipero)
Directing for a Variety Series – Don Roy King (Saturday Night Live)
Variety Talk Series – Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Comedy Actor – Donald Glover (Atlanta)
Comedy Actress – Julia Louis-Dreyfus (Veep)
Limited Series Actor – Riz Ahmed (The Night Of)
Limited Series Actress – Nicole Kidman (Big Little Lies)
Drama Actor – Sterling K. Brown (This Is Us)
Drama Actress – Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)

TEEN CHOICE AWARD WINNERS:

MOVIES

Choice Action Movie (#ChoiceActionMovie) Wonder Woman
Choice Action Movie Actor (#ChoiceActionMovieActor) Chris Pine – Wonder Woman
Choice Action Movie Actress (#ChoiceActionMovieActress) Gal Gadot – Wonder Woman
Choice Sci-Fi Movie (#ChoiceSciFiMovie) Guardians of the Galaxy Vol. 2
Choice Sci-Fi Movie Actor (#ChoiceSciFiMovieActor) Chris Pratt – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Choice Sci-Fi Movie Actress (#ChoiceSciFiMovieActress) Zoe Saldana – Guardians of the Galaxy Vol. 2
Choice Fantasy Movie (#ChoiceFantasyMovie) Beauty and the Beast
Choice Fantasy Movie Actor (#ChoiceFantasyMovieActor) Dwayne Johnson – Moana
Choice Fantasy Movie Actress (#ChoiceFantasyMovieActress) Emma Watson – Beauty and the Beast
Choice Drama Movie (#ChoiceDramaMovie) Everything, Everything
Choice Drama Movie Actor (#ChoiceDramaMovieActor) Kian Lawley – Before I Fall
Choice Drama Movie Actress (#ChoiceDramaMovieActress) Emma Watson – The Circle
Choice Comedy Movie (#ChoiceComedyMovie) Finding Dory
Choice Comedy Movie Actor (#ChoiceComedyMovieActor) Zac Efron – Baywatch
Choice Comedy Movie Actress (#ChoiceComedyMovieActress) Ellen DeGeneres – Finding Dory
Choice Summer Movie (#ChoiceSummerMovie) Spider-Man: Homecoming
Choice Summer Movie Actor (#ChoiceSummerMovieActor) Tom Holland – Spider-Man: Homecoming
Choice Summer Movie Actress (#ChoiceSummerMovieActress) Zendaya – Spider-Man: Homecoming
Choice Movie Villain (#ChoiceMovieVillain) Luke Evans – Beauty and the Beast
Choice Breakout Movie Star (#ChoiceBreakoutMovieStar) Auli’i Cravalho – Moana
Choice MovieShip (#ChoiceMovieShip) Emma Watson & Dan Stevens – Beauty and the Beast

TELEVISION

Choice Drama TV Show (#ChoiceDramaTVShow) Riverdale
Choice Drama TV Actor (#ChoiceDramaTVActor) Cole Sprouse – Riverdale
Choice Drama TV Actress (#ChoiceDramaTVActress) Lucy Hale – Pretty Little Liars
Choice Sci-Fi/Fantasy TV Show (#ChoiceSciFiTVShow) The Vampire Diaries
Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actor (#ChoiceSciFiTVActor) Dylan O’Brien – Teen Wolf
Choice Sci-Fi/Fantasy TV Actress (#ChoiceSciFiTVActress) Kat Graham – The Vampire Diaries
Choice Action TV Show (#ChoiceActionTVShow) The Flash
Choice Action TV Actor (#ChoiceActionTVActor) Grant Gustin – The Flash
Choice Action TV Actress (#ChoiceActionTVActress) Melissa Benoist – Supergirl
Choice Comedy TV Show (#ChoiceComedyTVShow) Fuller House
Choice Comedy TV Actor (#ChoiceComedyTVActor) Jean-Luc Bilodeau – Baby Daddy
Choice Comedy TV Actress (#ChoiceComedyTVActress) Candace Cameron Bure – Fuller House
Choice Animated TV Show (#ChoiceAnimatedTVShow) Family Guy
Choice Reality TV Show (#ChoiceRealityTVShow) The Voice
Choice Throwback TV Show (#ChoiceThrowbackTVShow) One Tree Hill
Choice TV Personality (#ChoiceTVPersonality) Ellen DeGeneres – The Ellen DeGeneres Show
Choice Summer TV Show (#ChoiceSummerTVShow) Teen Wolf
Choice Summer TV Actor (#ChoiceSummerTVActor) Tyler Posey – Teen Wolf
Choice Summer TV Actress (#ChoiceSummerTVActress) Holland Roden – Teen Wolf
Choice TV Villain (#ChoiceTVVillain) Janel Parrish – Pretty Little Liars
Choice Breakout TV Show (#ChoiceBreakoutTVShow) Riverdale
Choice Breakout TV Star (#ChoiceBreakoutTVStar) Lili Reinhart – Riverdale
Choice TVShip (#ChoiceTVShip) #BUGHEAD (Lili Reinhart & Cole Sprouse) – Riverdale

MUSIC

Choice Male Artist (#ChoiceMaleArtist) Harry Styles
Choice Female Artist (#ChoiceFemaleArtist) Ariana Grande
Choice Music Group (#ChoiceMusicGroup) Fifth Harmony
Choice Country Artist (#ChoiceCountryArtist) Carrie Underwood
Choice Electronic/Dance Artist (#ChoiceElectronicDanceArtist) Calvin Harris
Choice Latin Artist (#ChoiceLatinArtist) CNCO
Choice R&B/Hip-Hop Artist (#ChoiceRBHipHopArtist) Beyoncé
Choice Rock Artist (#ChoiceRockArtist) Harry Styles
Choice Song: Female Artist (#ChoiceSongFemaleArtist) Camila Cabello – “Crying in the Club”
Choice Song: Male Artist (#ChoiceSongMaleArtist) Niall Horan – “Slow Hands”
Choice Song: Group (#ChoiceSongGroup) Fifth Harmony (feat. Gucci Mane) – “Down”
Choice Collaboration (#ChoiceCollaboration) Steve Aoki & Louis Tomlinson – “Just Hold On”
Choice Summer Song (#ChoiceSummerSong) “Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee (feat. Justin Bieber)
Choice Summer Female Artist (#ChoiceSummerFemaleArtist) Camila Cabello
Choice Summer Male Artist (#ChoiceSummerMaleArtist) Shawn Mendes
Choice Summer Group (#ChoiceSummerGroup) Fifth Harmony
Choice Summer Tour (#ChoiceSummerTour) Ariana Grande – Dangerous Woman Tour

DIGITAL

Choice Female Web Star (#ChoiceFemaleWebStar) Liza Koshy
Choice Male Web Star (#ChoiceMaleWebStar) Logan Paul
Choice Comedy Web Star (#ChoiceComedyWebStar) Logan Paul
Choice Music Web Star (#ChoiceMusicWebStar) Jake Paul
Choice Fashion/Beauty Web Star (#ChoiceBeautyWebStar) NikkieTutorials
Choice Gamer (#ChoiceGamer) Ryan Ohmwrecker – ohmwrecker
Choice Twit (#ChoiceTwit) Ellen DeGeneres
Choice Instagrammer (#ChoiceInstagrammer) Selena Gomez
Choice Snapchatter (#ChoiceSnapchatter) Ariana Grande
Choice YouTuber (#ChoiceYouTuber) Jake Paul
Choice Muser (#ChoiceMuser) Baby Ariel

MUSIC

Choice Pop Song (#ChoicePopSong) “Shape of You” – Ed Sheeran
Choice Country Song (#ChoiceCountrySong) “Body Like a Back Road” – Sam Hunt
Choice Electronic/Dance Song (#ChoiceElectronicDanceSong) “Know No Better” – Major Lazer (feat. Travis Scott, Camila Cabello & Quavo)
Choice Latin Song (#ChoiceLatinSong) “Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee (feat. Justin Bieber)
Choice R&B/Hip-Hop Song (#ChoiceRBHipHopSong) “I’m The One” – DJ Khaled (feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper & Lil Wayne)
Choice Rock/Alternative Song (#ChoiceRockSong) “Believer” – Imagine Dragons
Choice Breakout Artist (#ChoiceBreakoutArtist) Chance the Rapper
Choice Next Big Thing (#ChoiceNextBigThing) Grace VanderWaal

OTHER

Choice Comedian (#ChoiceComedian) The Dolan Twins
Choice Male Athlete (#ChoiceMaleAthlete) Stephen Curry
Choice Female Athlete (#ChoiceFemaleAthlete) Simone Biles
Choice Liplock (#ChoiceLipLock) Dan Stevens & Emma Watson – Beauty and the Beast
Choice Hissy Fit (#ChoiceHissyFit) Madelaine Petsch – Riverdale
Choice Scene Stealer (#ChoiceSceneStealer) Camila Mendes – Riverdale
Choice Style Icon (#ChoiceStyleIcon) Harry Styles
Choice Female Hottie (#ChoiceFemaleHottie) Camila Cabello
Choice Male Hottie (#ChoiceMaleHottie) Shawn Mendes
Choice Changemaker (#ChoiceChangemaker) Ariana Grande
Choice Videogame (#ChoiceVideoGame) Overwatch
Choice Dancer (#ChoiceDancer) Maddie Ziegler
Choice Model (#ChoiceModel) Kendall Jenner
Choice Fandom Fifth Harmony
Choice International Artist BTS

BET AWARD WINNERS
Video of the Year: Bruno Mars, “24K Magic”; Beyonce, “Sorry”
Best Male R&B/Pop Artist: Bruno Mars
Best Female R&B/Pop Artist: Beyonce
Best Male Hip Hop Artist: Kendrick Lamar
Best Female Hip Hop Artist: Remy Ma
Best New Artist: Chance the Rapper
Album of the Year: Beyonce, Lemonade
Best Group: Migos
Best Gospel/Inspirational Award: Lecrae
Best Collaboration: Chance the Rapper featuring Lil Wayne and 2 Chainz, “No Problem”; Migos featuring Lil Uzi Vert, “Bad and Boujee”
YoungStars Award: Yara Shahidi
Viewers’ Choice Award: Beyonce, “Sorry”
Centric Award: Solange, “Cranes In the Sky”
Video Director of the Year: Beyonce and Kahlil Joseph, “Sorry”
Best Actor: Mahershala Ali
Best Actress: Taraji P. Henson
Best Movie: Hidden Figures
Sportswoman of the Year: Serena Williams
Sportsman of the Year: Stephen Curry
Humanitarian Award: Chance the Rapper
Lifetime Achievement Award: New Edition
Best International Act, Europe: Stormzy, England
Best International Act, Africa: Wizkid, Nigeria

2017 TONY AWARD WINNERS:

Best Musical – “Dear Evan Hansen”
Best Play – “Oslo”
Best Revival, Musical – “Hello, Dolly!”
Best Revival, Play – “August Wilson’s Jitney”
Best Performance by a Leading Actor in a Musical – Ben Platt, “Dear Evan Hansen”
Best Performance by a Leading Actress in a Musical – Bette Midler, “Hello Dolly!”
Best Performance by a Leading Actor in a Play – Kevin Kline, “Present Laughter”
Best Performance by a Leading Actress in a Play – Laurie Metcalf, “A Doll’s House, Part 2”

MTV MOVIE AND TELEVISION AWARDS WINNERS:

MOVIE OF THE YEAR: Beauty and the Beast
SHOW OF THE YEAR: Stranger Things
BEST ACTOR IN A MOVIE: Emma Watson, Beauty and the Beast
BEST ACTOR IN A SHOW: Millie Bobby Brown, Stranger Things
BEST REALITY COMPETITION: RuPaul’s Drag Race
BEST COMEDIC PERFORMANCE: Lil Rel Howery, Get Out
BEST HERO: Taraji P. Henson, Hidden Figures
BEST VILLAIN: Jeffrey Dean Morgan, The Walking Dead
BEST HOST: Trevor Noah, The Daily Show
BEST DUO: Hugh Jackman and Dafne Keen, Logan
BEST KISS: Ashton Sanders and Jharrel Jerome, Moonlight
BEST AMERICAN STORY: Black-ish
BEST FIGHT AGAINST THE SYSTEM: Hidden Figures
BEST DOCUMENTARY: 13th
BEST MUSICAL MOMENT: Aaron Tveit and Julianne Hough, “You’re the One That I Want” from Grease: Live
NEXT GENERATION: Daniel Kaluuya, Get Out
TEARJERKER: Milo Ventimiglia and Lonnie Chavis for Jack and Randall at Karate on This Is Us
TRENDING: Channing Tatum and Beyonce for “Run The World (Girls)” on Lip Sync Battle

 

 

 

Leave a Reply